Haber - Duyuru Arşivi
WhatsApp Image 2021 01 28 at 14.14.36

SRİ LANKA BÜYÜKELÇİSİ POLATLI OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Sri Lanka Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Mohamed Rizvi HASSEN ve beraberindeki heyet Polatlı Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Büyükelçi HASSEN ve Ticaret Ataşelerinin bulunduğu heyeti, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanımız Erol ÜNAL ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ağırladı. Ziyaret boyunca Polatlı Kaymakamımız Murat BULACAK, Polatlı Ticaret Odası Başkanımız Ulvi SAKARYA ve OSB Yönetim Kurulu Üyelerimiz de heyete eşlik ettiler.

Program kapsamında heyet ilk önce Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın da sayılı cam fabrikalarından olan ŞİŞECAM Düzcam Polatlı Fabrikasını ziyaret ettiler. Fabrika’nın üretim kapasitesi hakkında bilgiler alan Büyükelçi HASSEN, Şişecam’ın bir dünya markası olduğunun altını çizdi. Hassen; ‘’ Ankara – İstanbul arası YHT ile seyahatlerimiz sırasında buradan geçerken ŞİŞECAM Fabrikasını görüyor ve merak ediyordum. Bugün bu program vesilesiyle daha yakından görmüş ve tanımış oldum. Şişecam, Türkiye’nin Dünya’da isim yapmış bir markasıdır.’’ dedi. Şişecam ziyaretinin ardından Bölgemizin ve ülkemizin öncü kuruluşlarından Panelsan Polatlı Tesisleri ziyaret edildi. Heyet, Panelsan’ın üretim hattında incelemelerde bulunarak, fabrika yetkililerinden bildi aldı. Büyükelçi Hassen; ‘’Panelsan gibi sektöründe öncü bir kuruluşu ziyaret etmiş ve üretim süreçleri hakkında bilgi almış olmaktan ötürü çok mutluyum. Bu bilgileri Ticaret Ataşelerimiz de daha yakından inceleyeceklerdir.’’ şeklinde konuştu. Ziyaretin son durağında Polatlı’nın tarım aletleri alanında bir dünya markası haline gelen Bozkurt Mibzer fabrikası ziyaret edildi. Büyükelçi’ye tarımın başkenti Polatlı’da üretilen ve dünyanın her bölgesine ihraç edilebilen tarım aletleri tanıtıldı. Büyükelçi Hassen; ‘’Tarım konusunda modern sistemlerle, ileri teknolojik imkânlarla üretim yapıldığını gördüm. Türkiye, tarım ve tarım ekipmanları konusunda da Dünya’da pay sahibi bir ülkedir.’’ ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 2 saat süren fabrika ziyaretlerinin ardından Polatlı OSB İdari binasında Büyükelçi Hassen onuruna bir yemek tertip edildi. Yemeğin ardından heyete Polatlı OSB hakkında brifing verildi.

BÜYÜKELÇİ HASSEN; ‘’POLATLI EŞSİZ BİR GÜZELLİĞE VE ÇOK KÖKLÜ BİR ÜRETİM GELENEĞİNE SAHİP’’

Polatlı OSB ziyaretini değerlendiren Sri Lanka Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen; ‘’Polatlı eşsiz bir güzelliğe ve çok köklü bir üretim geleneğine sahip. Buraya gelerek, tüm imkânları gözlerimizle görmemiz her şeyden önemliydi. Sri Lanka ve Türkiye arasında ticari ilişkileri geliştirmek adına bu bilgiler bizlere yardımcı olacaktır. Bir kez daha bizleri kusursuz bir şekilde ağırlayan ev sahibi Polatlı OSB Başkanı Erol ÜNAL Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Bizlere zaman ayıran ve eşlik eden Sn. Kaymakam Murat Bulancak’a ve Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya beyefendiye de teşekkürlerimizi iletiyoruz.’’ dedi.

BAŞKAN ÜNAL;’’ SAYIN BÜYÜKELÇİMİZİN ZİYARETLERİ BİZLERİ ONURLANDIRMIŞTIR, DEĞERLİ HEYETLERİNE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ’’
 
Ziyarete ilişkin konuşan Bölge Başkanımız Erol ÜNAL; ‘’Türkiye ve Sri Lanka arasında son yıllarda artan ticari ilişkilerin daha da yukarı seviyelere çıkarılabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda Polatlı soğanımızı, Pancarımızı, Kavunumuzu ve tarıma dayalı ekipman üreten firmalarımız başta olmak üzere bölgemizdeki tüm firmaları tanıtmış olmaktan ötürü mutluyuz. İnşallah bu vesileyle Sri Lanka ve Türkiye arasında gelişen ticari ilişkilerimize Polatlı OSB’nin de katkısı olur diye ümit ediyoruz. Sn. Büyükelçimizin ziyaretleri bizleri onurlandırmıştır. Kendisine ve değerli heyetine teşekkürlerimizi sunuyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Yaklaşık 4 saat süren programın ardından Sri Lanka Büyükelçisi ve heyeti Polatlı’dan ayrıldı.

POSB Haber