Haber - Duyuru Arşivi

ÜLKEMİZİN ÖNCÜ KURULUŞLARINDAN ŞİŞECAM AŞ POLATLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ FABRİKASINA 130 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM KARARI ALDI

Dev yatırımla ilgili ulusal basına da yansıyan haberlerde de geniş yer aldı

Güneşi, gölgeyi, ısıyı ayarladıkları için ‘akıllı’ olarak tabir edilen özel camlar konusunda çalışmalarını hızlandıran Şişecam Topluluğu, 2018’e yeni yatırım kararıyla başladı. Polatlı’da yaklaşık 130 milyon dolara yeni bir düzcam fırın yatırım kararı alındı.

Polatlı Organize Sanayi Bölgemizdeki 364 000 metrekarelik arsada kurulu  fabrikalarında ilave üretim hattı kurma kararı alındı. Trakya Polatlı Cam Sanayi AŞ adıyla faaliyetini yürüten Şişe cam kuruluşuyla ilgili olarak Basına yansıyan demecinde Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Şu anda düzcamda üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın bir numarasıyız. Rakiplerimizle farkı biraz daha açacağız” sözlerine yer verdi. Yatırımla ilgili olarak Kırman ayrıca şu bilgilere de yer veriyor.

“Ankara Polatlı’da 2014 yılında yaklaşık 300 bin ton/yıl kapasiteli bir fırına sahip olan bir düzcam fabrikasını devreye almıştık. Günde 1.000 tonluk üretim kapasitesiyle Türkiye ve yakın coğrafyanın en büyük fırınına sahip olan bu tesiste ikinci fırın yatırımını bir süreden beri değerlendiriyorduk. Zaten bu tesisi kurarken iki fırınla faaliyet gösterecek şekilde planlamıştık”

“TR-8” adını verdikleri yeni fırınlarının yaklaşık 130 milyon dolara mal olacağını da belirtirken Polatlı’da dünyanın sayılı fırınlarından olan 1.000 ton/günlük düzcam fırınımızın yanına yeni bir fırın yatırımına başlama kararı aldık. Polatlı’daki tesisin kapasitesini büyüteceğiz. Yeni fırının kapasitesi 750 ton/gün olacak. Böylece fabrikanın kapasitesi bir anda 1.750 ton/gün’e kapasiteye çıkmış olacak.

Şişecam Topluluğu, Ankara Polatlı’da bulunan düzcam fabrikasında yeni fırın yatırımı için düğmeye bastı. Geçen yıl peş peşe yatırımlar açıklayan Şişecam, yeni yıla da yatırım ajandasını doldurarak başlıyor. Polatlı’da yapılacak yeni fırın ve Bursa Yenişehir’deki düzcam fabrikasında önümüzdeki dönemde devreye alınması planlanan kaplamalı cam yatırımıyla Topluluk, yazın güneş ısısı girişini kontrol eden, kışın ise ısıyı içeride tutan “akıllı” cam üretiminde Türkiye’yi merkez yapacak. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Şu anda düzcamda üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın bir numarasıyız. Rakiplerimizle farkı biraz daha açacağız” dedi.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 2017’nin ortasında Mersin’deki cam ambalaj fabrikasında üçüncü fırını devreye aldıklarını, yine Mersin’de düzcam fabrikasının çatısına Avrupa’nın ve Türkiye’nin ikinci büyük güneş enerjisi santralini kurduklarını hatırlatarak “Ankara Polatlı’da 2014 yılında yaklaşık 300 bin ton/yıl kapasiteli bir fırına sahip olan bir düzcam fabrikasını devreye almıştık. Günde 1.000 tonluk üretim kapasitesiyle Türkiye ve yakın coğrafyanın en büyük fırınına sahip olan bu tesiste ikinci fırın yatırımını bir süreden beri değerlendiriyorduk. Zaten bu tesisi kurarken iki fırınla faaliyet gösterecek şekilde planlamıştık” dedi.

Kırman, “TR-8” adını verdikleri yeni fırınlarının yaklaşık 130 milyon dolara mal olacağını da belirtirken yatırımları konusunda şu bilgileri verdi:

Türkiye pazarına yönelik ciddi bir yatırıma başlıyoruz. 2017’de standart yatırımlarımızın dışında Balıkesir’de cam elyaf yatırımı başladı. Bu senenin ortasında devreye girecek. Mısır’da cam ev eşyası üreten bir şirket aldık. Orada da Paşabahçe markamızla üretimimiz başladı.

Kapasite 1.750 ton/gün’e çıkacak

Polatlı’da dünyanın sayılı fırınlarından olan 1.000 ton/günlük düzcam fırınımızın yanına yeni bir fırın yatırımına başlama kararı aldık. Polatlı’daki tesisin kapasitesini büyüteceğiz. Yeni fırının kapasitesi 750 ton/gün olacak. Böylece fabrikanın kapasitesi bir anda 1.750 ton/gün’e kapasiteye çıkmış olacak.

Bugün Şişecam’ın düzcam ürünleri gün ışığından maksimum yararlanmamızı sağlarken, yazın güneş ısısı girişini kontrol ederek, kışın ise ısıyı içeride tutarak, soğutma ve ısıtmada kullanılan enerjiden önemli oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Bu kapsamda pazara sunduğumuz ve sunacağımız geniş bir yelpazedeki ürünlerden bahsediyoruz.

            Polatlı Organize Sanayi Bölgemizin böylesine önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyor olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Yatırım kararının Ülkemize ve Polatlı’mıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Erol ÜNAL

Polatlı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı